Ciljevi Udruženjа su ostvаrivаnje humаnitаrnih i drugih društveno korisnih ciljevа vezаnih zа prevenciju, edukаciju i sаvetovаnje iz područjа mentаlne higijene dece i аdolescenаtа kаo i njihovih roditeljа, prosvetnih-, medicinskih rаdnikа itd, - prilаgođeno potrebаmа po uzrаstu i profesiji, - preko rаzličitih sаdržаjа:
1. Prevencijа nаrkomаnije
2. Prevencijа vršnjаčke аgresije
3. Rаd nа povećаvаnju tolerаncije mlаdih
4. Prevencijа zlostаvljаnjа dece
5. Stručno usаvršаvаnje zаposlenih i аngаžovаnih stručnjаkа iz oblаsti prevencije
6. Inicirаnje i reаlizаcijа projekаtа u sаrаdnji sа vlаdinim i nevlаdinim orgаnizаcijаmа u zemlji i inostrаnstvu
7. Istrаživаnje, аnketirаnje i obrаdа mišljenjа mlаdih o obrаđenim temаmа
8. Povezivаnje mlаdih sа odgovаrаjućim zdrаvstvenim, socijаlnim i drugim ustаnovаmа po potrebi
9. Ostvаrivаnje i drugih sаdržаjа vezаnih zа poboljšаnje i unаpređenje rаdа udruženjа nа prevenciji i rаzvoju mentаlne higijene stаnovništvа AP Vojvodine.
Svoje ciljeve i zаdаtke Udruženje ostvаruje orgаnizovаnjem jаvnih nаstupа, jаvnih tribinа, nаučnih i edukаtivnih skupovа, te pripremаnjem i objаvljivаnjem stručnog mаterijаlа, rаdi promovisаnjа i rаzvojа mentalne higijene nа teritoriji Subotice i okoline.
Statut Antropos.pdf
Naziv projekta GATEWAY (ÁTJÁRÓK)
Ugovor: 2022-1-HU01-KA210-ADU-000083157
Koordinaciona organizacija: Caritas biskupije Szekesfehervar
Period projekta: 2022.10.01. – 2024.03.31.
Evropska komisija, program Erasmus +, Mala partnerstva
Cilj je da se uspostavi međunarodna, prekogranična/transgranična partnerstva za podršku tržištu rada i socijalnoj reintegraciji zavisnika, da se pokrene metodološki razvoj u ovoj oblasti, da se integriše u profesionalnu praksu organizacija i te se prošire mogućnosti rada podrške sa ovom ciljnom grupom. Dalji cilj je stvaranje i razvijanje konkretnih rezultata koji se mogu odmah primeniti u svakodnevnom radu podrške; razvijati kompetenciju zavisnika.
Aktivnosti: upravljanje projektom, kreiranje konkretnih izlaza (4 unapređenje kompetencija zavisnika na tržištu rada, mogućnost korišćenja terapije bajkama, upotreba bračne i porodične terapije, rezime slučajeva, prikupljanje dobrih praksi), obuka/edukacija stručnjaka u okviru partnerstvo (3 teme: upotreba terapije pričama, prevencija sagorevanja, osnove Portage metode), transnacionalni sastanci i događaji za širenje rezultata projekta.
Rezultati: proširenje međunarodnih partnerstava, priprema novih projekata, kao i iznalaženje novih mogućnosti partnerstva i saradnje, inovacija i metoda u edukativnom i pratećem radu na socijalnoj i tržišnoj reintegraciji zavisnika. Očekujemo razvoj relevantnih kompetencija (opštih i transverzalnih) primarne ciljne grupe – zavisnika – i indirektne ciljne grupe – profesionalaca. Takođe ćemo kreirati, razvijati i elaborirati konkretne rezultate u četiri teme.
Naziv projekta: UNLOCKED
Ugovor: KA204 - Strateška partnerstva za obrazovanje odraslih
Koordinaciona organizacija: Váltó-sáv Alapítvány (Fonadacija)
Period projekta: 01.01.2021. - 28.02.2023.
Evropska komisija, program Erasmus +, ključna aktivnost 2
Partnerski projekat zasnovan na inovacijama, zajedničkoj razmeni iskustva i metoda, proširenju znanja i razmeni znanja 4 partnerske organizacije iz 4 države (Mađarska, Bugarska, Grčka, Srbija) (Fondacija za razmenu, Fond za sprečavanje kriminala - IGA, NVO Amaka, Udruženje za mentalnu higijenu „ANTROPOS“), koja se posebno fokusira na ciljnu grupu ranjivih, ugroženih, visoko rizičnih prestupnika, pritvorenika i bivših zatvorenika, zavisnika i one iz marginalizovanih okruženja, kao i strkučnjaka i eksperata koji ih leče. Niska obrazovna postignuća i rano napuštanje škole su prekomerno zastupljeni u ciljnoj grupi, koju karakterišu nedostatak osnovnih, ključnih i transverzalnih kompetencija i opšti nedostatak znanja i informacija. Njihova obrazovna iskustva su uglavnom negativna, njihova školska karijera prepuna je neuspeha, što rezultira niskim samopouzdanjem i samopoštovanjem. Predrasude većinskog društva prema ovoj ciljnoj grupi su značajne, što otežava izlazak iz njihove marginalizovane situacije i reintegraciju. Opšti cilj ovog projekta je smanjenje marginalizacije ciljne grupe visoko rizičnih prestupnika, pritvorenika, bivših zatvorenika i zavisnika i podrška njihovoj socijalnoj integraciji. Cilj projekta je da svoj cilj postigne širenjem alata, razmenom znanja i iskustva i upotrebom inovativnih, neformalnih kreativnih programa i metoda kako bi se olakšao razvoj ličnosti, motivacija i poticanje učenja u ciljnoj grupi. Takođe se fokusira na ublažavanje deficita njihovog znanja, informacija i kompetencija kroz zadatke i aktivnosti tokom i nakon projektnog perioda.
Glavni cilj projekta je organizacija i primena kreativnih programa za prevenciju kriminala, kao i razvoj njihove metodologije i obrada u radionici. Dalje, razvoj ličnosti, razvoj ručnih, transverzalnih, socijalnih i tržišnih kompetencija sa ciljnom grupom, povećavajući time životne šanse.
Razvoj odgovornosti i građanskih kompetencija ciljne grupe takođe je deo cilja projekta, kao i programi obuke za profesionalce (civile, zatvorsko osoblje ili volontere) kako bi proširili svoj metodološki i alatni repertoar. Namerava da postigne razvoj mreže u ovoj oblasti dizajniranjem i razvojem lokalnih i međunarodnih programa (re) integracije.
Tokom projekta planiramo 6 transnacionalnih partnerskih sastanaka u zemljama učesnicama, paralelno sa objavljivanjem 6 brošura sa radionicama (na 10 različitih tema) i razvojem 10 intelektualnih rezultata. U vezi sa ovim intelektualnim dostignućima planiramo 50 multiplikativnih događaja (10 po zemlji).
Projektne aktivnosti i uticaji:
Metamorphosis – droga –, program obuke nastavnika o prevenciji droga, 2014
Organizacija Nedelje rođenja 2016, 2017, 2018
Organizacija Svetske nedelje dojenja 2017
Poboljšanje blagostanja osoba sa autizmom u prekograničnoj saradnji, projekt partner: Mórahalom Város Önkormányzata, 2018-2020
PrograMOM Szeged - Uticaj perinatalnog perioda na porodicu i njenu ulogu u društvu, projekt partner: Élet-Más-Képp Közhasznú Alapítvány, Szeged, 2017-2018
Deljenje znanja u transnacionalnoj saradnji, projekt partner: Váltó-sáv Alapítvány, Budapest, 2017-2020
Prevencija droga uz saradnju Mađara u inostranstvu i Mađarske, projekt partner: Kulturális és Szabadidős Egyesület, Bordány, 2020
Udruženje za mentalnu higijenu "ANTROPOS"
Subotica, Kumanovska 2
+381 24 670 850
+381 63 8396682
antropos.mental@gmail.com