Az Antropos Mentálhigiéné Egyesület 2010-ben alakult, mentálhigiénés szakemberek összefogásával. Az alapítók számára nyilvánvalóvá vált, hogy a fiatalok az a populáció, mely a leginkább elhanyagolt a mentális egészség tekintetében, miközben ők a legérzékenyebb és a leginkább kiszolgáltatott generáció, ugyanakkor a legfogékonyabbak is az újdonságokra. Feladatunknak tartjuk a kortársagresszió megelőzés, egyéni- és csoportos konzultáció, pszichoterápia (pszichodráma önismereti csoportok), pszichológiai műhelyek, én-erősítő tréningek, a mentális egészség tematikájába tartozó előadások, filmek, performanszok, tribünök szervezését. Ugyanakkor szívesen vállaljuk az együttműködést és koordinálást a meglévő és tervezett mentálhigiénés programokban a hasonló profilú civil és állami alapítású szervezetekkel mind belföldön mind külföldön.
Az egyesület egyéb céljai:
ÁTJÁRÓK
2022-1-HU01-KA210-ADU-000083157
ÁTJÁRÓK
1. Nemzetközi partnertalálkozó (Magyarország, Székesfehérvár)
10.10.2022 - 11.10.2022
Az ÁTJÁRÓK projekt 1. nemzetközi partnertalálkozója a csatolt program szerint zajlott.
A szervezetek bemutatkozása után a projekt szakmai tartalmának részletezésére került sor.
A projekt közvetlen, végső kedvezményezetti célcsoportja a józan, felépülésben lévő szenvedélybetegek, a projekt célja az ő reszocializációjuk, reintegrációjuk támogatása, ehhez programok, új módszerek biztosítása.
A rehabilitációs programok, a felépülő szenvedélybetegek közösségi szemlélete kevéssé teszi lehetővé a tanulás, képzés, transzverzális kompetencia fejlesztést, valamint a munkaerőpiacra történő belépéshez szükséges ismeret/skill eljuttatásának lehetőségét, ill. konkrét, életesélynövelő hatását. Ha jelen is vannak ilyen típusú programelemek, kevéssé súlyozottak, mint a közösségi szemléletű csoportprogramok, önreflexiós események. Ajánlott lenne ezen programelemek fókuszáltabb jelenléte a reintegrációs munkában.
Kapcsolódó eredmény: Szenvedélybetegek munkaerőpiaci reintegrációjának lehetőségei (módszertani útmutató, gyakorlatgyűjtemény) (eredmény1.) - Székesfehérvári Egyházmegyei Karitász
A felépülő szenvedélybetegekkel folytatott segítő munka "hagyományos" olyan értelemben, hogy személyes kapcsolatra épül segítő-segített között, egyéni vagy csoportos formában valósul meg. Ezek általában működnek is, de a módszertani repertoár bővítése, színesítése hatékonyabb lehetőségeket biztosíthat a kezelésben, rehabilitációs programokban.
Kapcsolódó eredmény: A meseterápia lehetőségei szenvedélybetegek rehabilitációjában, reintegrációjában (módszertani útmutató gyakorlatokkal, mesegyűjteménnyel) (eredmény2.) - Antropos Mentálhigiénés Egyesület
A felépülő szenvedélybetegekkel való munkában vitathatatlan a családi rendszer, a párkapcsolat, és általában az emberi kapcsolatok kérdésköre. Esettanulmányok, jó gyakorlatok gyűjtése a meglévő segítő munkát hatékonyabbá tehetik.
Kapcsolódó eredmény Párok, családok, emberi kapcsolatok: pár - és családterápiás módszer szenvedélybetegek kezelésében, ellátásában (tapasztalatok megosztása, jó gyakorlatok összegzése, esettanulmányok) (eredmény3.) - Bonus Pastor Alapítvány
A partnerségen belüli szakemberek, mint a projekt célcsoportja tekintetében: új módszerek, esetmegbeszélések, kiégés megelőzés - napi szinten megfogalmazott, beazonosított igénye a területen dolgozó szakembereknek.
A partnerség belső képzésekkel reagál a következő témákban:
1. alkotó-fejlesztő meseterápia (alapok) (Antropos Mentálhigiénés Egyesület)
2. burnout prevention (Székesfehérvári Egyházmegyei Karitász)
3. a Portage-módszer (alapok) (Bonus Pastor Alapítvány).
Az "átjárások" - nemzetközi partnertalálkozók - a tudás- és tapasztalatmegosztás színterei, miközben a szakmai kompetenciák bővülnek, a szakmai-személyes mentálhigiénére is sor kerül (feltöltődés személyes és szakmai szinteken is). Leszögezhető, hogy a kompetens és lelkileg egészséges szakemberek végső kedvezményezettei a közvetlen célcsoporttagok. Emellett természetesen a projekt lebonyolítása is számos olyan transzverzális kompetenciát fejleszt, ami mindkét célcsoportra pozitív hatással van a közös segítő munkában (is).
A találkozó keretében két téma feldolgozását is megkezdtük:
Család- és párterápia a szenvedélybeteg-ellátásban (Farnas István Géza)
Mi az a job coaching? A munkaerőpiaci (re)integráció lehetőségei szenvedélybeteg és egyéb, akadályokkal küzdők támogatásában (Pósa Kornél).
UNLOCKED
2020-l-HU01-KA204-078660
A játékterápiák megvalósításának módjai a felnőtt tanulásban – Nem formális tanulási módszerek
4. Nemzetközi találkozó és workshop füzet – Összefoglaló
http://www.unlocked.hu/
A 4. nemzetközi találkozót a Görögországban, Athénban tartotta az AMAKA. A Transznacionális Találkozó középpontjában az IO8 – A játékterápiák megvalósításának módjai a felnőtt tanulásban – Nem formális tanulási módszerek álltak. Az összes partnerszervezet képviselője személyesen vett részt a találkozón, mivel erre a COVID-19 miatt jó ideig nem volt lehetőség. Ez különösen fontos volt a projekttevékenységek minősége szempontjából.
Az IO8 egy olyan oktatási eszköz, amely játékos formában segíti elő a változást és a fejlődést. Az IO8 célja, hogy segítse az egyéneket az új készségek (pl. kommunikációs készségek, szociális készségek, problémamegoldás, konfliktuskezelés, csapatmunka stb.) elsajátításában, hogyan tudnak másképp viszonyulni, milyen erőforrásokkal rendelkeznek, és hogyan használják fel ezeket a társadalomba való reintegrálódásuk során. Az IO8-at új és kreatív eszköznek kell tekinteni mind a közvetlen célcsoporttagok, mind a velük dolgozó szakértők számára. Az IO8 célcsoportja tehát a fogvatartottak, szabadultak és szenvedélybetegek (magas bûnözési kockázatú marginalizált célcsoport) valamint a velük dolgozó szakemberek. Az IO8 módszertana a gamifikáción alapul. A gamifikáció egy olyan folyamat, amely során a játék pszichológiailag motiváló elemeit és mechanizmusait egy nem játék közegbe integrálják, hogy a folyamatokat érdekesebbé és hatékonyabbá tegyék. A gamifikáció az élet számos területén alkalmazható, például a munkahelyen, az egészségügyben, a kultúrában vagy az oktatásban, ahol a gamifikált módszerek és fejlesztések jelentős pozitív eredményeket produkálhatnak. Ezekkel a modern eszközökkel bővíthető az oktatási eszközök és alkalmazások köre. Az oktatás és különösen a felnőttkori tanulás rendkívül jó terepe a gamifikációnak a tanulói motiváció, a tanulási folyamat támogatása vagy a tanulási nehézségek leküzdése érdekében. A játékból átvett mechanizmusok támogathatják a tananyag elsajátítását.
A transznacionális találkozón az adminisztratív, pénzügyi és disszeminációs feladatokat és a multiplikációs rendezvényt érintő projektmegbeszélések, az IO6 véglegesítésének rövid megbeszélése, valamint a jövőbeni lépések szerepeltek.
Emellett a projekten kívüli szakértők is előadásokat tartottak. Július 7-én Yiannis Nikolopoulos, a Texnodromo színésze/oktatója bemutatta szervezete munkáját a fogvatartottakkal, elsősorban a terápiás hatású színházi gyakorlatokra összpontosítva. A Texnodromo egy olyan civil szervezet, amely színházi módszereket alkalmaz a kommunikáció, a csere és a változás elősegítése érdekében azok számára, akik marginalizálódtak, vagy akiket a kirekesztés veszélye fenyeget. A partnerszervezeteket különösen érdekelték ezek a gyakorlatok, és Yiannis Nikolopoulos esettanulmányokat és videókat osztott meg a korábbi projektekről. Nyílt beszélgetés következett kérdésekkel és technikák cseréjével.
Július 8-án a projektpartnerek tanulmányi látogatást tehettek az EPANODOS-ban, amely a volt fogvatartottak társadalmi visszailleszkedéséért tevékenykedik, és amely a görög állampolgári védelmi minisztérium felügyelete alatt működik. A partnereknek lehetőségük volt bemutatni projektünket, megismerkedni az EPANODOS közösségi szolgáltatásokkal és megtekinteni az átmeneti típusú lakást. Ezen átmeneti lakás célja, hogy támogassa a volt fogvatartottak átmenetét a börtönökből a közösségbe. A résztvevőknek lehetőségük volt beszélgetni az EPANODOS szolgáltatást igénybe vevőkkel. Ez volt az egyik legérdekesebb rész azoknak a résztvevőknek, akiket megmozgattak a célcsoporttagok személyes élettörténetei, amelyek mindig hitelesebbek, mint a szakemberek narratívái. Andreas élettörténete is ezek közé tartozik - nem beszélve az elkövetett bűnéről vagy ártatlanlanságáról - az emberi motivációk, a szabadulás utáni élethelyzet, a nehézségekkel és lehetőségekkel való számolgatás, a börtönön kívüli világgal való megküzdés - különösen érdekesek. Andreas személyes története a reintegrációról; pénzügyi bűncselekmény miatt börtönbe került, hogyan bizonyult később ártatlannak, hogyan tudta eltartani a családját. Ezt a transznacionális találkozón részt vevő szakemberek nagyra értékelték. A kiemelt események a tanulmányút és a külső szervezetek előadásai voltak.
A következő transznacionális találkozó 2022. szeptember 29-ére és 30-ára van előrelátva, melynek helyszíne Szerbia (Szabadka vagy Palics) a házigazda és a szervező pedig az Antropos Egyesület lesz.
BŰNMEGELŐZÉSI ALAP – IGA
MŰHELYFÜZET: 3. TRANSZNACIONÁLIS TALÁLKOZÓ PAZARDZHIKBAN
A 3. nemzetközi találkozóra Pazardzhik, Bulgáriaban került sor az IGA szervezésében. A Transznacionális Találkozó középpontjában az IO5 – Szabadulási napló – állt, valamint a művészetterápia eszközbe való beépítésének módjai.
Az IO5 –Szabadulás napló célja, hogy segítse az egyéneket abban, hogy átgondolják, min és hogyan szeretnének változtatni, milyen lépésekre van szükség, hol tartanak az adott pillanatban, hogyan fogják mások észrevenni, hogy megváltoztak, mik a kapcsolataik minősége, hogyan tudják megváltoztatni, bővíteni, fejleszteni (ha akarják), milyen erőforrásaik vannak mindehhez, van-e valami, amit már jól csinálnak, hogyan javíthatnak.
A Szabadulási naplónak coaching eszköznek kell lennie, hogy segítse a változást és a fejlődést. A projektkoordinátor azt szeretné, hogy ebben művészetterápiás eszközöket gyűjtsön, szerkesszen és használjon, hiszen a kézzelfogható termék és a kreatív folyamat egyaránt flow-élményt ad a résztvevőknek. A művészetterápia másik indoka az érzelmek és értékek felszabadítása, a teljes átstrukturálás, ami a változási és fejlődési folyamat sarokköve lenne. Ezért a Szabadulási naplót új és kreatív eszköznek kell tekinteni mind a közvetlen célcsoporttagok, mind a velük foglalkozó szakemberek számára. A Szabadulási napló célcsoportja tehát a fogvatartottak, volt fogvatartottak és szenvedélybetegek, illetve a velük dolgozó szakértői csoport marginalizált, magas bűnözési kockázatú célcsoportja.
A transznacionális találkozó a fogadó szervezet bemutatását és a partnerszervezetek prezentációit, az adminisztratív, pénzügyi és disszeminációs feladatokat érintő projektmegbeszéléseket, az IO4 véglegesítésének rövid megbeszélését, valamint a jövőbeni lépések megbeszélését foglalta magában. Az IO5 kapcsán szóba került, hogy számos művészetterápiás módszert érdemes alkalmazni a szervezeteknek a Szabadulási napló részeinek kialakítása során. Megvitatásra került az eszköz felépítésének különböző lehetőségeit, beleértve az elkövetők rehabilitációjának Jó Élet Modeljét. A lehetséges módszerekre vonatkozó konkrét ötletek is szóba kerültek, többek között az október 28-i vacsora alkalmával kötetlen keretek között.
Emellett számos előadást tartottak a projekten kívüli szakértők. Az IGA szociális szolgáltatások szakértői koordinátora, Valentina Gesheva a bulgáriai szociális munka és a szociális szolgáltatások nyújtásának jogi kereteit mutatta be. Valentina tájékoztatást adott a bulgáriai szociális szolgáltatások különböző típusairól, a szociális szolgáltatások finanszírozási mechanizmusáról és a szolgáltatások önkormányzatok, nem kormányzati szervezetek vagy magáncégek általi irányításának folyamatáról is.
Az IGA munkatársa, Andrey Momchilov bemutatta a COSA-t (Circles of Support and Accountability). Ezt a közösségi beavatkozást, amely eredetileg a közepes és magas kockázatú szexuális bűnelkövetőkre irányult, először 1994-ben vezették be Kanadában. Szakmai felügyeletet ellátó önkéntesek csoportjaiból áll, akik támogatják a szexuális bűnözőket a társadalomba való visszailleszkedésük során, a börtönből való szabadulásuk után. A CoSA értékelései azt mutatják, hogy a CoSA-ban való részvétel az esetek 70%-ában statisztikailag szignifikáns csökkenést eredményezhet a szexuális bűncselekmények visszaesésében, ahhoz képest, amit a kockázatértékelés vagy a megfelelő összehasonlító alanyok előre jeleznének.
29-én a résztvevők meghallgatták Gergana Nacheva, a plovdivi intézményekből kikerülő fiatalok megfigyelt otthonának koordinátorának előadását. Ez az átmeneti típusú szociális szolgáltatás célja a fiatal férfiak (18-25 évesek) támogatása a bentlakásos intézmények (leggyakrabban árvaházak vagy családtípusú elhelyező központok) és a közösség közötti átmenet során. A résztvevők számára a legérdekesebb rész a mindennapi élet gyakorlati megközelítése volt ebben a bentlakásos szolgáltatásban.
A 3. TM-en részt vevő szakemberek nagyra értékelték a találkozót. Sajnos a Coviddal kapcsolatos korlátozások miatt nem tudtuk személyesen fogadni az Antropos Egyesületből érkező kollégáinkat, de legalább a biztosított Zoom platformon keresztül aktívan részt tudtak venni a találkozón. A résztvevők értékelő lapjai szerint a kiemelkedő események közé tartoztak a támogatói körökről és az elszámoltathatóságról, valamint a megfigyelt otthonról szóló előadások.
AMAKA
MŰHELY FÜZET: 2. Transznacionális találkozó Athénban
A második transznacionális találkozót Athénban, Görögországban tartotta az AMAKA. A transznacionális találkozó témája az IO4 - Educating the Educators II (a művészetterápia megvalósításának módjai) volt. Az IO4 tananyag célja, hogy megismerkedjen olyan megközelítésekkel, módszerekkel, eszközökkel, és technikákkal, feltérképezve és elsajátítva a különböző lehetőségeket, amelyek felhasználhatók a reintegrációban dolgozó szakértők/és/vagy támogatók kompetenciafejlesztésében, mindenekelőtt a művészetterápia módszertanán keresztül. A tanterv/tanfolyam célcsoportja a reintegráció területén dolgozó önkéntesek, támogatók és szakemberek, akik a marginalizált, deviáns, bűnöző életmódot folytató célcsoporttal, bűnelkövetőkkel, szenvedélybetegekkel és mindazokkal foglalkoznak, akik zárt intézményi nevelésben részesülnek (javítóintézetek, börtönök, büntetés-végrehajtási intézetek stb.), vagy bármely más kiszolgáltatott célcsoporttal dolgoznak vagy támogatják.
A TT a következő tevékenységeket foglalta magában:
Rövid bemutató az AMAKA-ról és a partnerszervezetek prezentációi, projektviták az adminisztratív, pénzügyi és terjesztési feladatokról, kulturális látogatás, bemutatók és eddigi eredmények az IO4 vonatkozásában, valamint a jövőbeni lépések. Az IO4 kapcsán a partnerek egyetértettek abban, hogy az IO4-nek arra kell összpontosítania, hogy a szakemberek hogyan tudják azonosítani, értékelni és pozitívan javítani megküzdési stratégiájukat. Könnyebben oldják meg a konfliktusokat és kezelik a stresszes helyzeteket, azonosítják a kiégés jeleit, és hatékonyan megelőzik és/vagy kezelik azokat. A megoldás -orientált gondolkodás révén képesek lesznek azonosítani és megtapasztalni a flow -élményt magán- és szakmai életükben. A partnerek abban is egyetértettek, hogy a moduloknak óraterveket kell készíteniük a tényleges munkahelyekre, területek és célcsoportok arról, hogyan kell a művészetterápiát hatékony eszközként használni, és hogyan lehet a művészetterápia a szakértők/szakemberek szolgálatában (feltöltődés, önerősítés, pozitív tapasztalat, alkotás, termelékenység, örömforrás, áramlás, megküzdés). Ezért a következő modulokban állapodtak meg: biblioterápia, célcsoport-specifikus segítő technikák „terepi kompetencia”, módszertani lehetőségek a speciális célcsoportokkal folytatott munkában „bűnözők/foglyok/szabadon bocsátottak”, kiégés megelőzése, érzelmi stressz kezelése, kommunikációs készségek, történetmesélés, csoportképzés- csoport mint módszer- csoport mint technika, jellemzők/kockázatok/szükségletek/fiatalkori szolgáltatások- Holisztikus szemlélet és a hatékony gyakorlat kulcselemei, Színház mint művészetterápia- oktatási színház módszertana, gyakorlat fejlesztő nevelési színház.
Ezenkívül a partnerszervezeteknek lehetőségük volt megtapasztalni az IO4-hez kapcsolódó művészetterápiás tevékenységet, amelyet az AMAKA segített azzal a céllal, hogy gyakorlati tapasztalatokat szerezzen az UNLOCKED gyakorlatokról. A találkozó során a Human Rights 360 szervezet előadására került sor a görögországi pszicho szociális rehabilitációval kapcsolatban. A Human Rights360 megosztotta hathatós munkáját az utcai rétegezéssel és a CUP projekttel kapcsolatban. A Convicts Upskilling Pathways egy 36 hónapos projekt, amelyet az EU Erasmus + programja finanszíroz, amelynek célja képzési modulok tervezése és kísérleti kidolgozása a nők és férfiak fogvatartottjainak képzéséhez 6 európai börtönben, miközben biztosítja a szükséges eszközöket a továbbképzések hatásának értékeléséhez. a foglyok társadalmi visszailleszkedését. Ez egy lehetőség volt a hálózatépítésre.
A 2. TM -en részt vevő szakemberek értékelték a találkozót, megemlítve, hogy különösen elégedettek a művészetterápiás élménytevékenységgel, a HUmanRights360 bemutatásával, valamint az IO4-ről folytatott megbeszélésekkel. A fototerápiás tevékenység segített megérteni, hogyan alkalmazható a művészeti terápia a célcsoporttal. Ezenkívül a résztvevők érdekesnek találták a múzeum kulturális látogatását. A szakemberek elgondolkodtak azon, hogy több alkalmazást kell alkalmazni a megvitatott gyakorlatokhoz és a gyakorlati tapasztalatokhoz.
UNLOCKED
2020-l-HU01-KA204-078660
A művészetterápia különböző módjainak alkalmazása marginalizált,
sérülékeny társadalmi csoportoknál
Nemzetközi találkozó és Workshop Füzet - Összefoglaló
Az UNLOCKED projekt átfogó célja a bűnöző, fogvatartott és szabadult, szenvedélybeteg és magas kriminogén kockázatú célcsoport marginalizálódásának csökkentése, társadalmi integrációjuk támogatása, stratégiai partnerségek kialakítása módszertani fejlesztés, eszközfejlesztés, tudás- és tapasztalatcsere céljából; továbbá innovatív, nem formális kreatív programok és módszerek alkalmazása - a projektidőszak alatt és után a cél/feladat/tevékenység a személyiségfejlesztés, a tanulási igények és a motiváció fokozása és kezelése, a tudás- és kompetenciahiány csökkentése.
A partnerséget 4 szervezet képviseli (Váltó-sáv Alapítvány, koordinátor szervezet - HU, UDRUŽENJE ZA MENTALNU HIGIJENU „ANTROPOS“ - SRB, Crime Prevention Foundation – IGA, AMAKA NGO - GR) 4 országból (Magyarország, Szerbia, Bulgária, Görögország).
Váltó-sáv Alapítvány (továbbiakban VSA - HU) egy országos, civil, szakmai támogató szervezet a deviáns, hátrányos helyzetű/marginális, kiszolgáltatott csoportok és hozzátartozóik számára, továbbá a szociálisan hátrányos helyzetűek, bűnelkövetők, szenvedélybetegek, elítéltek és szabadultak társadalmi és munkaerő-piaci (re)integrációjának támogatása. Fő tevékenységünk a célcsoport gondozása, képzése, mentálhigiénés támogatása, valamint az előítéletek csökkentése, az érzékenyítés és a társadalmi befogadás erősítése. (www.valtosav.hu).
Az Antropos Mentálhigiéné Egyesület (Udruženje za mentalnu higijenu Antropos - SRB) 2010-ben alakult, mentálhigiénés szakemberek összefogásával. Az alapítók számára nyilvánvalóvá vált, hogy a fiatalok az a populáció, mely a leginkább elhanyagolt a mentális egészség tekintetében, miközben ők a legérzékenyebbek és a leginkább kiszolgáltatottabbak, ugyanakkor a legfogékonyabbak is az újdonságokra. Feladatunknak tartjuk a kortársagresszió megelőzés, a különböző drogprevenciós aktivitások, egészségfejlesztés, egyéni- és csoportos konzultáció, pszichológiai műhelyek (pszicho dráma önismereti csoportok), én-erősítő tréningek, a mentális egészség tematikájába tartozó előadások, filmek, performanszok, tribünök szervezését.
Bűnmegelőzési Alapítvány - IGA egy független szakmai szervezet, amely civil tevékenységet kezdeményez és a bűnözés visszaszorításáért dolgozik. A szervezet a társadalmilag kirekesztett személyek és csoportok, a veszélyeztetett gyermekek, a bűnelkövetők, a bűncselekmények áldozatai és az érintett intézmények javára dolgozik. Az IGA tanulmányozza a társadalmi folyamatokat a bűnözés és a társadalmi kirekesztés területén; innovatív programokat és modelleket dolgoz ki és vezet be; képzési, tanácsadói, oktatási és publikációs tevékenységet folytat; javítja a társadalmi párbeszédet és az ügynökségek közötti kapcsolatokat; érdekvédelmi kampányokat folytat; szociális szolgáltatásokat nyújt, nemzeti és nemzetközi partnerségeket alakít ki. Az IGA eredményei közé tartozik, hogy döntő szerepet játszott a próbaidő bevezetésében Bulgáriában, az ország első próbaidős központjának és próbaidős tisztviselőinek létrehozásában, amiért 2004-ben elnyerte a Nemzetközi Közösségi Igazságszolgáltatási Díjat. Az IGA volt az első, amely átvitte Bulgáriába a fiatalkorúak kockázatértékelését, speciális közösségi és börtönalapú programokat dolgozott ki a bűnelkövetőkkel való munkára, az első, amely tudományos kutatást végzett a szexuális bűncselekményekkel és a szexuális bűnelkövetőkkel kapcsolatban, valamint speciális képzési programot dolgozott ki a bűnelkövetőkkel foglalkozó szakemberek számára, és azt a Plovdivi Egyetem tantervének részeként nyújtotta. 2010-ben az IGA konzultált az első önkormányzati bűnmegelőzési stratégia - Plovdiv város stratégiájának - kidolgozásáról.
Az AMAKA NGO (AMAKA ASTIKI MI KORDOSKOPIKI ETAIPIA - GR) egy 2008-ban, Athénban alapított nonprofit szervezet. Hátrányos helyzetű csoportnak tekintünk minden olyan csoportot, amely nem rendelkezik a közösség többi tagja által élvezett lehetőségekkel vagy előnyökkel. Az AMAKA célcsoportja főként a migrációs kisebbségekre, a speciális szükségletű gyermekekre, a veszélyeztetett serdülőkre, a nagy szegénységben élő csoportokra, a fogvatartottakra, az idősekre, a pszichiátriai betegekre, a hajléktalanokra, a szexkereskedelem áldozataira stb. összpontosít. Az AMAKA hiszi, hogy a művészet - mint alkotás - önmagunk felszabadítása - és ha egyszer felszabadultunk, megnyílik az út a társadalmi változás felé. Az AMAKA a művészetet választotta alapvető eszközként a pozitív változás elősegítésére csoportok és egyének számára, és műhelymunkákat kínál művészetterápiával, fototerápiával, fotóművészet általi műveltséggel, drámaterápiával és részvételi videóval. Egy ilyen jellegű műhely abban különbözik a hagyományos művészeti műhelyektől, hogy az alkotási folyamatra összpontosít, azokra a konkrét pillanatokra, amikor az egyén ihletet kap és létrehoz valamit. Az AMAKA nem a művészeti eredményre-termékre helyezi a hangsúlyt, hanem az alkotás lényegére.
Az első Intellektuális Output és az első Nemzetközi projekttalálkozó (Magyarország, Budapest, 2021. 06. 23-24.) témája a kreatív programok, művészetterápiás foglalkozások, lehetőségek, módszerek és technikák leltározása, valamint a jó gyakorlatok összegyűjtése és feldolgozása volt.
Az első találkozóra a világjárvány (COVID-19) és az általa teremtett helyzet miatt csak 2021 júniusában került sor, ezt megelőzően a partnerek online "találkoztak" és dolgoztak. Mindenki nagyon vágyott már a személyes szakmai beszélgetésekre. Magyarországon az első nemzetközi találkozóhoz kapcsolódóan először szakmai tanulmányúton voltunk a váci Fegyház és Börtönben, délután pedig a Váltó-sáv Alapítvány Félutas Lakás Komplex Re integrációs Programja került bemutatásra.
Másnap a résztvevők kipróbálhatták a Csokoládé Műhelyet (egy ilyen jellegű kreatív programon vehettek részt), délután pedig előkészítettük a következő szellemi output-ot.
Minden szervezet aktívan részt vett az első szellemi termék (intellectual output) kidolgozásában: A Váltó-sáv Alapítvány a fogvatartottak számára kidolgozott és kiértékelt irodalomterápiás programokat, valamint Arts&Crafts foglalkozásokat mutattatta be, kiegészítve a teljesen zárt intézményekben megvalósítható és már megvalósított speciális technikákkal: új kreatív technikaként és lehetőségként a paverpol (textilszobrászat, újra használat), az enchaustic painting (viaszvasalás) és a ChocolateWorkshop került bemutatásra.
Az Antropos Mentálhigiénés Egyesület a meseterápia drogprevencióban rejlő lehetőségeit dolgozta ki, egy konkrét feldolgozó foglalkozást bemutatva.
Az IGA egy a veszélyeztetett fiatalkorúak számára összeállított színházi művészetterápiás programot, módszert és technikát mutatott be, olyan gyakorlatokkal és foglalkozási tervekkel, amelyek azonnal alkalmazhatók a mindennapi munkában.
Az AMAKA bemutatta a fototerápia, mint művészetterápia egyik fajtája, alkalmazását női fogvatartottak számára, szintén konkrét gyakorlatokkal és megvalósítható lehetőségekkel.
További információk: http://www.unlocked.hu/io1-art-therapy.html, http://www.unlocked.hu/workshop-booklets.html
Szerződés: KA204 - Strategic Partnerships for adult education
Projekt címe: UNLOCKED
Koordináló szervezet: Váltó-sáv Alapítvány
Projektidőszak: 2021.01.01. - 2023.02.28.
Európai Bizottság, Erasmus+ program, 2. kulcstevékenység
Projekt összefoglaló
4 ország (Magyarország, Bulgária, Görögország, Szerbia) 4 partnerszervezetének (Váltó-sáv Alapítvány, Bűnmegelőzési Alap - IGA, Amaka civil szervezet, ANTROPOS Mentálhigiéné Egyesület) innováción, közös tapasztalat- és módszercserén, tudásbővítésen és -megosztáson alapuló partnerségi projektje, amely a különösen sérülékeny, hátrányos helyzetű, magas bűnelkövetési kockázatú bűnelkövetők, fogvatartottak és volt fogvatartottak, szenvedélybetegek és marginalizált helyzetben lévők, valamint az őket kezelő szakemberek és szakemberek célcsoportjára összpontosít. Az alacsony iskolai végzettség és a korai iskolaelhagyás jellemző a célcsoportra, amelyt az alapvető, kulcsfontosságú és transzverzális kompetenciák hiánya, valamint az általános tudás- és információhiány jellemez. Oktatási tapasztalataik többnyire negatívak, iskolai pályafutásuk kudarcokkal teli, ami alacsony önbecsülést eredményez. A többségi társadalom előítéletei jelentősek e célcsoporttal szemben, ami megnehezíti a marginalizált helyzetükből való kitörést és a reintegrációt. Jelen projekt átfogó célja a magas bűnözési kockázatú bűnelkövetők, fogvatartottak, börtönviseltek és (volt) szenvedélybetegek célcsoportjának marginalizálódásának csökkentése, valamint társadalmi integrációjuk támogatása. A projekt az eszközök bővítésén, a tudás és a tapasztalatok megosztásán, valamint innovatív, nem formális kreatív programok és módszerek alkalmazásán keresztül kívánja elérni célját egy olyan stratégiai partnerségen keresztül, amely elősegíti a célcsoport személyiségfejlődését, motivációját és a tanulási szükségletek felkeltését. A projekt a projektidőszak alatt és után feladatok és tevékenységek révén a tudás-, információ- és kompetenciahiányuk enyhítésére is összpontosít.
A projekt fő célja a bűnmegelőzési célú kreatív programok szervezése és kivitelezése, valamint módszertanuk kidolgozása és műhelymunkában történő feldolgozása. Továbbá a személyiségfejlesztés, a manuális, transzverzális, szociális és munkaerő-piaci kompetenciák fejlesztése a célcsoporttal, ezáltal életlehetőségek növelése.
A célcsoport felelősségvállalási és civil kompetenciáinak fejlesztése szintén a projektcél része, valamint a szakemberek (civilek, büntetés-végrehajtási intézeti dolgozók vagy önkéntesek) képzési programjai a módszertani és eszközrepertoárjuk bővítésére. Hálózatfejlesztést kíván elérni ezen a területen a helyi és nemzetközi (re)integrációs programok kidolgozásával és fejlesztésével.
A projekt során 6 transznacionális partnertalálkozót tervezünk a résztvevő országokban, ezzel párhuzamosan 6 műhelyfüzet kiadását (10 különböző témakörben), valamint 10 szellemi output kidolgozását. E szellemi eredményekhez kapcsolódóan 50 multiplikátor rendezvényt tervezünk (országonként 10-et).
A projekt tevékenységei és hatásai:
Metamorphozis – a drog –, drogprevenciós továbbképzési program pedagógusoknak, 2014
Születés Hete szervezése 2016, 2017, 2018
Szoptatás Világhete szervezése 2017-ben
Az autizmussal élők jól-létének fejlesztése határokon átnyúló együttműködésben Mórahalmon" projekt partner szervezete Mórahalom Város Önkormányzata, 2018-2020
PrograMOM Szeged - A perinatális időszak hatása a családra valamint annak társadalomban betöltött szerepére projekt partner szervezete,- Élet-Más-Képp Közhasznú Alapítvány, Szeged, 2017-2018
Tudásmegosztás transznacionális együttműködésben projekt partnerszervezete Váltó-sáv Alapítvány, Budapest, 2017-2020
Drogprevenció a külhoni magyarság és Magyarország együttműködésével projekt partnerszervezete Kulturális és Szabadidős Egyesület, Bordány, 2020
Unlocked projekt partnerszervezete Váltó-sáv Alapítvány, Budapest, 2020-2023
Antropos Mentálhigiéné Egyesület
Szabadka, Kumanovska 2
+381 24 670 850
+381 63 8396682
antropos.mental@gmail.com